Magnólie

magnólie1200x300

Magnólia rozjasní záhradu pôvabnými kvetmi, keď zvyšok záhrady ešte odpočíva. 

Magnólie rozkvitajú veľkými a pôvabnými kvetmi už skoro na jar a stávajú sa stredobodom našej pozornosti v čase, keď sa väčšina ostatných okrasných stromov a kvitnúcich kríkov ešte len prebúdza po zime. Kvety magnólie majú najčastejšie ružovú, bielu alebo žltú farbu a krásnu intenzívnu vôňu. Sú nenáročné na pestovanie a aj po odkvitnutí sú stále atraktívne vďaka svojim veľkým, kožovitým listom a pompéznemu habitu. 

Najpredávanejšie

STALOZELENA-MAGNOLIA-STELLAR-RUBY_1
STÁLOZELENÁ MAGNÓLIA STELLAR RUBY
PREDOBJEDNÁVKA! Odosielame po 22.4. (25 ks)
Kód: 106803
 
€37,80
(€31,50 bez DPH)
STALOZELENA-MAGNOLIA-VANILLA-PEARLS_1
STÁLOZELENÁ MAGNÓLIA VANILLA PEARLS
Momentálne nedostupné
Kód: 106198
 
€52,50
(€43,75 bez DPH)
MAGNOLIA-YELLOW-RIVER_1
MAGNÓLIA YELLOW RIVER
Momentálne nedostupné
Kód: 95591
 
€25,80
(€21,50 bez DPH)
Stránka 1 z 1 - 8 položiek celkom
STALOZELENA-MAGNOLIA-STELLAR-RUBY_1
STÁLOZELENÁ MAGNÓLIA STELLAR RUBY
PREDOBJEDNÁVKA! Odosielame po 22.4. (25 ks)
€31,50 bez DPH
€37,80

Magnolia figo Stellar Ruby je veľmi raritná a ťažko dostupná odroda stálozelenej magnólie s lesklými kožovitými listami, rubínovými kvetmi so silnou...

Kód: 106803
MAGNOLIA-VELKOKVETA-LITTLE-GEM-NA-KMIENKU-100-CM_1
€100 bez DPH
€120

Magnolia grandiflora Little Gem patrí medzi kráľovné kvitnúcich stromov. Aj keď je považovaná za trpasličiu magnóliu, stále dokáže dorásť do výšky okolo...

Kód: 100075
MAGNOLIA-VELKOKVETA-LITTLE-GEM-NA-KMIENKU-150-CM_1
€130 bez DPH
€156

Magnolia grandiflora Little Gem patrí medzi kráľovné kvitnúcich stromov. Aj keď je považovaná za trpasličiu magnóliu, stále dokáže dorásť do výšky okolo...

Kód: 100076
MAGNOLIA-BLACK-TULIP_1
Krík
MAGNÓLIA BLACK TULIP
Momentálne nedostupné
€21,50 bez DPH
€25,80

Magnolia Black tulip je výrazne kvitnúci krík s neprehliadnuteľnými tmavofialovými kvetmi tulipánového tvaru. Dorastá do výšky 2 metrov a jej...

Kód: 95586
MAGNOLIA-LALIOKVETA-SUSAN_1
Krík
MAGNÓLIA ĽALIOKVETÁ SUSAN
Momentálne nedostupné
€15,50 bez DPH
€18,60

Magnolia liliflora Susan je dychberúci kvitnúci krík s výraznými ružovými kvetmi hviezdicovitého vzhľadu. Kvitne v apríli až máji. Podobne ako ostatné...

Kód: 95590
MAGNOLIA-SOULANGOVA_1
Krík
MAGNÓLIA SOULANGOVÁ
Momentálne nedostupné
€17,50 bez DPH
€21

Magnolia Soulangeana Pink je výrazne kvitnúci krík s neprehliadnuteľnými dvojfarebnými kvetmi v ružovej a bielej kombinácii tulipánového tvaru. Dorastá...

Kód: 95587
MAGNOLIA-YELLOW-RIVER_1
Krík
MAGNÓLIA YELLOW RIVER
Momentálne nedostupné
€21,50 bez DPH
€25,80

Magnolia Yellow River je výrazne kvitnúci krík s neprehliadnuteľnými žltými kvetmi tulipánového tvaru. Dorastá do výšky 2 metrov a jej charakteristickým...

Kód: 95591
STALOZELENA-MAGNOLIA-VANILLA-PEARLS_1
€43,75 bez DPH
€52,50

Magnolia laevifolia Vanilla Pearls je úžasne krásna trpasličia a vždyzelená magnólia, ktorá tvorí úhľadný, husto rozvetvený, zaoblený ker, zahalený do...

Kód: 106198

Magnólie

Magnólia je ikonický strom alebo krík s nezvyčajnými, ale mimoriadne peknými kvetmi. Je veľmi rozmanitá a rastie takmer vo všetkých častiach sveta. Okrem estetického vzhľadu sa magnólia používa aj pri varení a kvety väčšiny druhov magnólií sú jedlé. Kríky a stromy magnólie sú mimoriadne žiadané a veľmi obľúbené. Keď je magnólia v plnom kvete, neexistuje záhradná konkurencia, ktorá by sa s ňou dala porovnať. Po odkvitnutí zostáva magnólia atraktívna veľkými listami počas vegetačnej sezóny a na jeseň a počas zimy aj zaujímavými plodmi s červenými jadrami, ktoré sa počas zimy stávajú potravou pre vtáky.

Ak sa rozhodujete pre magnóliu do vašej záhrady, určite sa pýtate: Ako pestovať magnóliu? Ako sa starať o magnóliu? Prečo mi magnólia nekvitne? Ako hnojiť magnóliu? Dá sa magnólia pestovať v črepníku?

Odpoveď na tieto a mnohé ďalšie otázky úzko súvisí s tým, aký druh magnólie ste si kúpili, prípadne o aký druh máte záujem. V tomto článku vám vysvetlíme rozdiely medzi jednotlivými druhmi magnólií, popíšeme akú starostlivosť si magnólie vyžadujú a odpovieme na vaše najčastejšie otázky. Pridáme aj zopár našich tipov a vychytávok pre úspešné pestovanie magnólie.

 

Pestovanie magnólií

Pestovanie magnólie nie je vôbec náročné. Magnólia je odolná voči nízkym i vysokým teplotám, drsnému zaobchádzaniu, miernemu suchu i voči väčšine škodcov. Stačí jej v záhrade vybrať vhodné stanovisko a o ostatné sa postará sama.

Kedy zasadiť magnóliu?

Opadavé magnólie (tie, ktoré na jeseň zhadzujú listy) sa najlepšie vysádzajú v období vegetačného pokoja, zvyčajne koncom jesene alebo zimy v teplejších klimatických podmienkach a skoro na jar v chladnom podnebí.
Stálozelené magnólie je najlepšie vysádzať skoro na jar.

Aké stanovisko potrebuje magnólia?

Magnólie uprednostňujú miesto v záhrade, ktoré dostáva plné slnko až ľahký tieň. V teplejších oblastiach je dobré, ak je zatienená pri horúcom popoludňajšom slnku. Ak je to možné, vyhnite sa exponovaným, veterným miestam, pretože silný vietor môže poškodiť veľké kvety a mladé krehké konáre. Korene má silné, vyvrátenie stromu nie je pravdepodobné ani pri silnejšom vetre.

Akú pôdu vyžaduje magnólia?

Väčšina magnólií najlepšie rastie vo vlhkých, dobre odvodnených, mierne kyslých pôdach, ale na rast sú vhodné aj neutrálne až mierne zásadité pôdy. Magnólie sa prispôsobia ílovitým, hlinitým alebo pieskovým pôdam, ale nedarí sa im v premokrených alebo zle odvodnených pôdach. Dobre zakorenené rastliny sú odolné aj voči krátkodobému suchu.

Dá sa magnólia pestovať v kvetináči či črepníku?

Pre pestovanie v nádobe si treba vybrať trpasličiu odrodu magnólie. Napríklad Little Gem má pomalší rast a dorastajú do výšky iba približne 4 metre. Vďaka tomu je ideálna na pestovanie v kvetináčoch.

Je magnólia mrazuvzdorná?

Mrazuvzdornosť závisí od konkrétnej odrody magnólie, ale vo všeobecnosti je rastlina proti silným zimným mrazom dobre odolná. Jarný mráz však môže poškodiť kvety – na to treba myslieť už pri výsadbe a preto jej vyberte viac chránené stanovisko, ideálne s južnou orientáciou.

 

Starostlivosť o magnólie

Magnólia je vo všeobecnosti bezúdržbový okrasný strom, avšak malou starostlivosťou sa vám odmení zdravým rastom a bohatším kvitnutím.

Ako strihať magnóliu?

Ak ste sa rozhodli pre stálozelenú magnóliu, strihanie je vo veľkej miere znášané dobre a môžete ju pomerne silno zredukovať bez toho, aby to spôsobilo nejaké problémy. Opadavé magnólie sú pre zmenu oveľa citlivejšie na rez, silnejší rez často spôsobí niekoľkoročné oslabenie rastu a kvitnutia.

Ako často polievať magnóliu?

Po výsadbe zavlažujte dva až trikrát počas prvých troch až šiestich mesiacov. Raz týždenne po zvyšok vegetačného obdobia. Je prospešné, ak okolo rastliny umiestnite vrstvu mulču s hrúbkou aspoň 5 cm. Po zakorenení magnólia dobre znáša aj mierne sucho, takže si za bežných podmienok vystačí s prirodzenými zrážkami. Čím väčší strom, tým hlbšie má korene a tým dlhšie odoláva suchu.

Je potrebné hnojenie magnólie?

Pri výsadbe nie je potrebné hnojivo.
Neskôr hnojenie síce nie je nevyhnutné, ale vďaka nemu je magnólia dlhokvitnúca a kvitne bohatšie. Hnojivo aplikujeme od marca do septembra. My v Záhradkárstve Dráb odporúčame jednorazovú aplikáciu pomaly rozpustného hnojiva počas marca.  

 

Druhy magnólií

Magnólia je rod kvitnúcich rastlín, ktorý má viac ako dvesto rôznych druhov s kvetmi vo farbách bielej, ružovej, červenej, fialovej alebo aj žltej.

Strom alebo krík?

Prvá vec, je rozhodnutie, či chcete strom magnólie alebo ker. Toto nie je vždy ľahké rozhodnutie. Kríky majú oproti stromom určité výhody – ich koreňová sústava nebýva tak invazívna a ľahšie sa udržiavajú v určitej výške. Stromy magnólie sú však o niečo impozantnejšie so svojimi pôsobivými kvetmi a ako solitér majú určite oveľa väčší efekt.

Opadavá alebo stálozelená magnólia?

Toto je niečo, čo sa často pri magnóliách vynecháva, ale treba na to myslieť. Stálozelená magnólia pravdepodobne dorastie do väčších výšok ako opadavý typ, pričom jej olistenie zostáva po celý rok. Stálozelené magnólie sú však citlivejšie na mráz a preto ich odporúčame do teplejších oblastí, resp. ich pred zimou dôkladne ochrániť

Tu vám predstavíme najznámejšie druhy magnólie, rôzne hybridy a kultivary. Inšpirujte sa:

 • Magnólia soulangova (soulangeana)
  je najznámejším a asi aj najviac pestovaným druhom u nás. Dorastá do 6 až 10 metrov, má krásne bielo ružové, veľké kvety a môžeme ju nájsť v mnohých záhradách či parkoch. Kvitne od marca až do mája a využíva sa ako dominanta záhrad. Magnólia soulangova je okrem svojej klasickej podoby dostupná aj vo viacerých kultivaroch rôznych farieb, veľkostí či tvarov.

 • Magnólia veľkokvetá (grandiflora)
  je stálozelený okrasný strom, pochádzajúci z juhovýchodu spojených štátov, kde dorastá až do veľkosti impozantných 28 metrov. V našich podmienkach sa jej darí len v najteplejších častiach Slovenska. Táto neopadavá stálozelená magnólia je mrazuvzdorná do -20 °C, takže je ju potrebné vysádzať na chránené stanoviská, kde nebude vystavená silným mrazom a vetru. Hrubé, voskovité listy magnólie veľkokvetej cez zimu neopadávajú a počas leta až jesene kontrastujú s veľkými krémovými kvetmi.

 • Magnólia ľaliokvetá (liliflora)
  je populárnym druhom magnólie pochádzajúcej z Juhozápadnej Číny. Magnólia ľaliokvetá sa vyznačuje nižším vzrastom (4 m v dospelosti) vďaka čomu existuje najväčšia ponuka a rozmanitosť kultivarov rôznych tvarov kvetov, farieb a veľkostí na trhu práve z tohto druhu. Typická je aj tvarom kvetov, ktoré pripomínajú ľalie. Stále populárnejšou sa stáva žltá magnólia Yellow River.

 • Magnólia hviezdokvetá (stellata)
  je charakteristická ešte nižším vzrastom (2,5m), pričom šírka jej koruny je takmer dva krát väčšia ako výška. Pôvod magnólie hviezdokvetej môžeme hľadať v Japonsku. Magnóliu hviezdokvetú ľahko rozoznáme podľa voňavých kvetov v tvare hviezdy, ktoré sa podobajú na sedmokrásku.

 • Magnólia sieboldova (sieboldii)
  je menej tradičným druhom magnólie, ktorá kvitne na rozdiel od iných druhov až začiatkom leta (máj/jún), keď už je plne olistená. Magnólia sieboldova pochádza z Východnej Ázie a je ľahko rozoznateľná netypickými bielymi kvetmi s purpurovým stredom. Dorastá do 5 až 10 metrov.

 • Magnólia holá (denudata)
  je pôvodom z centrálnej a východnej Číny, kde bola po stáročia pestovaná v budhistických kláštoroch. Dorastá do výšky 9 metrov a vyznačuje sa bielymi kvetmi s citrusovou vôňou. Kvitne o niečo neskôr ako klasické magnólie, takže sa väčšinou vyhne prípadným jarným mrazom.

Záhradkárstvo s vášňou
Záhradkárstvo s vášňou
Sledujeme svetové trendy a prinášame do vašich záhrad exkluzívne novinky.
Rýchle doručenie
Rýchle doručenie
Rýchle doručenie kuriérskou spoločnosťou až k vám domov.
Poradíme s výberom
Poradíme s výberom
Neváhajte a opýtajte sa nás na čokoľvek. Osobne, telefonicky alebo e-mailom.
Predajňa
Predajňa v Bernolákove
Na ploche viac ako 3500 m² nájdete kompletný sortiment pre vašu záhradu.