Jahody
Jahody - sladké poklady vašej záhrady!
Jahody s ich výraznou sladkou chuťou a lahodnou arómou sú neodolateľnou súčasťou letných záhrad. Jahody prichádzajú v mnohých odrodách, od klasických až po moderné hybridy. Každá odroda má svoju charakteristickú chuť, veľkosť a farbu. Jahody je možné pestovať nielen v záhrade, ale dokonca aj v nádobách na balkóne či terasách. Pestovanie jahôd nie je vôbec náročné a za minimálnu námahu sa vám odmenia bohatou a sladkou úrodou. Vyberte si z našej ponuky aj vy.
Najpredávanejšie
Fragaria Rumba je skorá odroda záhradnej jahody so stredne veľkými plodmi a veľmi dobrou odolnosťou voči chorobám. Dorastá do výšky 30 cm a kvitne...
Jahody Salsa je veľmi neskorá odroda jahôd, ktorá je známa svojou vysokou úrodnosťou a vynikajúcou kvalitou plodov. Tieto jahody dozrievajú na konci júna...
Holandská odroda so svetlo červenými veľkými ťažkými lesklými plodmy, ktoré v sebe ukrývajú vynikajúcu chuť, kde výrazná sladkosť prevyšuje jemnú...
Jahody Wendy sú veľmi skorá odroda, ktorá dozrieva už začiatkom júna, a tak ponúka deťom prvé sladké maškrtenie priamo zo záhrady. Plody jahôd Wendy sú...
Jahody
Jahody sú jedným z najobľúbenejších druhov ovocia na svete. Sú sladké, šťavnaté a navyše neuveriteľne výživné, plné vitamínov, vlákniny a antioxidantov.
História jahôd
Ľudia pravdepodobne jedli lesné jahody po tisícročia, ale pestovanie sa oficiálne začalo v Európe v roku 1300. Vo Francúzsku záhradkári prvýkrát presadili lesnú jahodu do záhrady. V roku 1600 ho kolonisti objavili a rozšírili do celej Európy. Hoci bol tento druh odolný a chutný, stal sa populárnym až koncom 18. storočia a začiatkom 19. storočia v Anglicku. V tom istom čase francúzsky špión objavil čílsku jahodu a priniesol ju do Francúzska v roku 1714. Tento druh sa pýšil väčšou veľkosťou ako predchádzajúce jahody, ale nebol odolný a ťažko sa pestoval mimo miernych pobrežných podnebí. Keď francúzski pestovatelia skrížili virgínsku jahodu s čilskou jahodou, kúzlo sa stalo. Výsledná jahoda chutila výborne, mala značnú veľkosť a bola odolnejšia. Táto jahoda zostala v obľube až do roku 1909, kedy EC Howard of Massachusetts objavila odrodu, ktorú nazval „Howard 17“. Táto jahoda mala toleranciu voči škvrnitosti listov a iným chorobám a nakoniec nahradila kríženca Virginie Chilian.
Prečo si pestovať vlastné jahody
Jahody sú jedným z prvých plodov, ktoré dozrievajú na jar. Ich zberová sezóna je dosť krátka, trvá asi len tri týždne, takže je dôležité zbierať ich skoro a rýchlo. Na trhu sú už však rôzne hybridné stálorodiace odrody, ktoré vás svojimi plodmi potešia až do konca leta. Čerstvé jahody majú výrazne lepšiu chuť a vôňu ako mnohé obchodné varianty. Ich pestovanie pritom nie je až tak náročné. Pri dodržaní pár správnych krokov a starostlivosti sa aj vy môžete tešiť z bohatej úrody sladkých jahôd priamo zo svojej záhrady.
Výber miesta a príprava pôdy
Jahody potrebujú dostatok slnečného svetla na to, aby sa dobre vyvinuli. Vyberte správne miesto vo vašej záhrade, kde budú mať jahody prístup k aspoň 6 hodinám slnečného svetla denne. Pôda by mala byť dobre priepustná, bohatá na živiny a dobre odvodnená. Pred výsadbou jahôd je vhodné pôdu obohatiť kompostom a minerálnymi hnojivami.
Výsadba
Najlepší čas na výsadbu jahôd je na jeseň alebo na jar, keď už pôda nie je zamrznutá. Vytvorte rady, kde medzi rastlinami bude dostatok priestoru na vzduch a rast. Výsadbové jamky by mali byť dostatočne hlboké, aby korene jahôd mohli dobre zakoreniť. Nezabudnite použiť aj mykorízne huby, ktoré napomáhajú rozvoju koreňového systému, predlžujú vegetačnú dobu a zvyšujú odolnosť rastlín a to po celý ich život.
Pestovanie
Jahody je potrebné udržiavať vlhké, ale nie premočené. Mulčovanie okolo rastlín môže pomôcť udržať vlhkosť a zamedziť rastu buriny. Pravidelné polievanie a hnojenie sú dôležité pre zdravý rast a plodenie.
Je možné pestovať jahody v kvetináči?
Jahody je možné úspešne pestovať v kvetináčoch, čo je ideálne ak máte obmedzený priestor. Vyberte vhodný kvetináč s dierkami na odvod vody a substrát bohatý na živiny. Kvetináč umiestnite na slnečné miesto s aspoň 6 hodinami slnečného svetla denne. Pôdu udržiavajte vlhkú, ale nie premokrenú. Pravidelne hnojte a ochraňujte rastliny pred chorobami a škodcami.
Starostlivosť, strih a ochrana
Pravidelne odstraňujte staré, poškodené a odumreté listy, čo podporí zdravý rast rastliny. Starostlivosť o jahody zahŕňa aj ochranu pred chorobami a škodcami. Používanie organických hnojív môže zvýšiť odolnosť rastlín voči chorobám. Pravidelná kontrola pomôže udržať vaše jahody vo forme. V prípade výskytu použite vhodné postreky alebo insekticídy.
Druhy jahôd
Existuje mnoho druhov a odrôd jahôd, ktoré sa líšia vo veľkosti, farbe, chuti a dozrievaní. Tu je niekoľko nami obľúbených odrôd jahôd:
Anabel: je stálorodiaca francúzska odroda s pevnými a lesklými plodmi intenzívnej červenej farby
Aromas: je veľmi plodná, stálorodiaca odroda, má veľké plody, ktoré majú tmavo červenú farbu
Evie 2: je spoľahlivá a kvalitná odroda, ktorá je odolná voči chorobám
Honeoye: je skorá odroda, plody sú veľmi veľké s tmavočervenou pevnou dužinou
Karmen: je overená poloskorá odroda, jahody majú typický tvar, červenú a sladkú dužinu.
Mara de bois: sú malé až stredné jahody, ktoré majú tú najlepšiu chuť a vôňu zo všetkých stáleplodiacich odrôd
Rumba: je skorá odroda záhradnej jahody so stredne veľkými plodmi a veľmi dobrou odolnosťou voči chorobám.
Sengana: je jedna z najžiadanejších a najpredávanejších odrôd medzi jahodami. Jej popularita pramení z jej výdatnej plodnosti a jahôd, ktoré majú dlhú trvácnosť.
Na záver máme pre vás zopár tipov na jednoduché chuťovky z jahôd a tiež rady ako a kedy je najlepšie jahody zbierať.